Blog

Ciąża

Sekretna strona ciąży

Październik 31, 2018, Author: equinox

Kobieta w ciąży, jaka jest – każdy widzi. Tu i tam zaokrąglona, czasem zła, często zmęczona, czasem rozkojarzona. To, co się dzieje w środku brzucha, też każdy mniej więcej wie. To, co się dzieje w głowie ciężarnej, to sekretna strona ciąży.Ciąża to stan przejściowy. Hormony z czasem się unormują, brzuch z czasem wróci na swoje miejsce, ale skutki tego stanu są nieodwracalne. Ta zmiana, która ma nastąpić na wielu poziomach, ma określony termin – w założeniu dokładnie 40 tygodni. Przez ten czas płód ma się dostosować do życia w nowym środowisku, a kobieta ma stać się matką. De facto kobieta matką się staje w momencie informacji o ciąży.

Badania wykazały, że od tego momentu kobieta porusza się inaczej i instynktownie chroni okolicę brzucha np. przed szturchnięciem. Dzieje się to nieświadomie, poza naszą kontrolą, a pojęcie kontroli w okresie ciąży jest kluczowe. Dlaczego? Kobieta w okresie ciąży i połogu traci kontrolę nad swoim ciałem i nad swoimi emocjami. Kontrola dla większości z nas daje nam poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Kulminacyjnym momentem poczucia utraty kontroli jest poród, stąd też często napawa on dużym lękiem. Częstym wrażeniem ciężarnych i ich otoczenia jest to, że „siebie nie poznają”, mają poczucie utraty swojej tożsamości. Do tego dochodzi aspekt odpowiedzialności za drugą osobę, która jest od Ciebie absolutnie zależna. Jest to bardzo obciążające, nieważne czy ciąża była planowana, czy nie.

Okres ciąży skłania do rozmyślań i porównań ze swoimi rodzicami. Wtedy kobieta często myśli o swojej matce, porównuje się z nią i planuje, jaką ona chce być matką. Jest to moment symbolicznego „zrównania się” z własną matką, relacja ta z „pionowej” przechodzi w „poziomą”. Dotyka się wtedy bardzo ważnego tematu wdzięczności do rodziców oraz potrzeb, tych zaspokojonych i tych pominiętych. Budzą się wspomnienia z naszego dzieciństwa i okresu dorastania. W wypadku miłych wspomnień, opiekuńczości i uważności opiekunów – mamy dobre wzorce i nasza samoocena i wiara we własne kompetencje wzrasta. Z drugim przypadku, gdy wspomnienia są negatywne – często trudniej jest się cieszyć tym okresem.

Moment, gdy musimy określić siebie na nowo, zmienia postrzeganie siebie, partnera, świata. Pojawiają się pytania, czy dam radę, czy partner da radę, czy je pokocham i kiedy ten moment nastąpi. Często oczekiwania kobiety co do tego okresu zderzają się bardzo boleśnie z rzeczywistością. Oczekujemy błogosławionego stanu i promiennego uśmiechu, a mamy poranki w łazience i nieuzasadniony płacz. Albo odwrotnie – czekamy na wielki wysiłek i próbę charakteru – a gdy ta nie nadchodzi – czujemy, że straciłyśmy ważną część globalnego doświadczenia macierzyństwa jako okresu wyrzeczeń i bohaterstwa.

Obciążenie psychiczne w tym okresie jest na tyle duże, że psychologowie nazywają czas ciąży kryzysem rozwojowym.

Dlaczego kryzysem? Bo jest to prawdziwa rewolucja na każdej płaszczyźnie życia, kluczowy moment budowania swojej tożsamości, samooceny i akceptacji siebie.

Dlaczego rozwojowym? Bo gdy przejdziemy go etap po etapie, mając wsparcie bliskich, wyrozumiałe otoczenie, które pomaga w dawaniu sobie przestrzeni na niepokoje, wątpliwości, emocje i wszystko, co się z nimi wiąże – rozkwitniemy potem w nowej roli – roli matki. Rozwiązanie tego kryzysu, zaadaptowanie się do nowej sytuacji, wzmacnia i rozwija osobowość, pozwala na odkrycie nowego potencjału.

Objawy depresyjne występuję w zależności od badania u od 30-70% kobiet. Temat emocjonalności u ciężarnych jest traktowany po macoszemu dlatego, że nie ma wyznaczonego specjalisty, który miałby się tym zająć w okresie ciąży. Tematem fizyczności zajmuje się ginekolog, a umysł pozostaje bez opieki. Dlatego tak ważna jest samoobserwacja, wnikliwa analiza samopoczucia i wparcie najbliższych, które w wypadku trudności pomogą sięgnąć po pomoc psychologiczną lub psychiatryczną.

Jest to ważne zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka, ponieważ przy depresji w ciąży wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej oraz depresji poporodowej.

Autor: Marta Żukowska
źródło: https://psyche.expert/posts/sekretna-strona-ciazy